במרכז ברקאי הממוקם בבית כנסת בעיר מודיעין, הרבנים ילמדו 7 שעות בכל יום שני, ויצברו 500 שעות אקדמיות במשך כשנתיים.

אחד הקורסים המרגשים בסמסטר הנוכחי מתנהל בשיתוף עם מכון פועה, המומחים העולמיים בבעיות פוריות והלכה. הרבנים ילמדו על ההתפתחויות האחרונות בתחום ועל ההשלכות ההלכתיות שלהם. הם ילמדו לעומק את ההלכות הנוגעות לכל תחומי הפריון, סוגיות בבריאות האישה ובאינטימיות משפחתית, בדגש מיוחד על קבלת ההחלטה (הפסיקה) ההלכתית המועילה ביותר תוך כדי רגישות לתחושותיהם של הזוגות העקרים, ולהביא בחשבון את הטקט והעידון הנדרשים.

מייסד ברקאי, הרב שלמה סובול, מסביר את חשיבותו של הקורס: "כל הרבנים לומדים את דיני טהרת המשפחה לפני ההסמכה שלהם, אבל כאשר בני זוג מגיעים לרב צעיר עם בעיות פריון אמיתיות, הוא עלול להיות לגמרי לא מוכן לכך. כדי לענות על שאלות מסוג זה הרב צריך להכיר את כל הטכנולוגיות העדכניות ביותר הקיימות בתחום, לדעת את דרך הפעולה שלהן ואת הסיבוכים הפיזיים והרגשיים האפשריים, וכן מהם הסוגיות ההלכתיות הרלוונטיות והיכן ההלכה מקילה יותר. רב קהילה צריך לדעת כיצד לדבר עם בני הזוג על נושאים מאוד אישיים ומביכים כך שירגישו תמיכה והבנה, ובסופו של דבר הוא כמובן רוצה להיות מסוגל לעזור להם לפתור את הבעיה שלהם. אני שמח מאוד שאנחנו יכולים להציע את הקורס הזה, כי הוא יתן לרבני ברקאי יכולת אמיתית ומלאה לעזור לזוגות שפונים אליהם עם בעיות פוריות".

קורס מעניין נוסף הוא בניית קהילה, שמעביר ד"ר שי בן יוסף. ד"ר בן יוסף הוא יועץ עסקי המתמחה בנושאי ניהול ומבנים ארגוניים. הוא מרצה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון. הקורס בברקאי מתרכז בזיהוי דרכי הפעולה של הקהילה, למידה כיצד לעבוד בשיתוף פעולה עם כל רכיבי הקהילה – החל מוועדות עירוניות ועד לארגוני מתנדבים – ואיך לפתח ולשפר את הקהילות כך שישרתו היטב את הצרכים של חברי הקהילה. מייסד ברקאי, הרב דוד פיין, מסביר: "רוב הרבנים מגיעים לבית כנסת בלי מודעות, באופן יחסי, לכל המרכיבים שיוצרים את הקהילה המיידית שלהם, וכיצד היא פועלת בתוך הסביבה הרחבה יותר שלה. מטרת הקורס היא להביא לכך שרב שלמד בברקאי יהיה מסוגל להבין במהירות את מבנה הקהילה שלו ולהיות מנהיג פעיל ולא להגרר על ידי הסביבה. להבין את מבנה הקהילה בלבד זה לא מספיק, רב חדש בקהילה צריך גם לדעת איך ליזום ולהפעיל בהצלחה פרויקטים קהילתיים למען הכלל. במילים אחרות, אנחנו רוצים שלרבנים שלנו יהיו את הכלים הנחוצים שבעזרתם הם יוכלו להביא לשיפורים משמעותיים בקהילות שלהם".

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו