איך ללוות זוגות עם פערים באמונה

הרב, בעלי מתחזק והחליט לשלוח את הילדים לתלמוד תורה. זה ממש לא לעניין, מה עושים? 

הרב, אשתי הורידה את הכיסוי ראש, והתחילה ללכת בלבוש לא צנוע, מה לעשות?

רבנים נתקלים לא פעם בפניות לעזרה של חברים בקהילה על פער שנוצר ברמה האמונית בין בני הזוג. לעיתים אחד מבני הזוג בוחר להתחזק ולהדר בהלכות ומנהגים בעוד שהצד השני לא מעוניין ולהיפך. פניות כגון, "הרב, בעלי מתחזק והחליט לשלוח את הילדים לתלמוד תורה. זה ממש לא לעניין, מה עושים?" או "הרב, אשתי הורידה את כיסוי הראש, והתחילה ללכת בלבוש לא צנוע, מה לעשות?" מגיעים באופן טבעי לפתחו של הרב, בצפייה שידע לתת להם מענה.

בשבת 'ויצא' יצאו רבני ברקאי ונשותיהם, לבית הארחה ברמות שפירא על מנת ללמוד איך ללוות זוגות עם פערים באמונה. את הלימוד העבירו הזוג הרב עמי ואביטל ברעם מייסדי ומנהלי עמותת התקשרות זוגית, הפועלת לסייע לזוגות עם פערים באמונה על רקע של חזרה בתשובה או יציאה בשאלה של אחד או אחת מבני הזוג. הלימוד בערב שבת נפתח במפגש לימוד ושיח על התפקיד הרבני בליווי משפחות עם פער אמוני. הרבנים ונשותיהם התחלקו לקבוצות ודנו במקרים אמיתיים שעלו בעבר. השיח היה סוער ונע בין המרחב ההלכתי האקוטי לבין תפיסת המצב כתהליך שאם יתנהל בצורה נכונה יכול להגיע אל היעד הנכסף של שלום בית ומענה על הצרכים ההלכתיים והרגשיים של בני הזוג.

לאחר ההתנסות, השתתפו רבני ברקאי ונשותיהם בפאנל ובו זוג עם פערים באמונה והרב המלווה את הזוג, הרב שחר קיהן מרבני ברקאי המשמש רב קהילה במודיעין. בפאנל הופתעו הרבנים לגלות שמנהלת הפעילות של ברקאי היא חוזרת בתשובה הנשואה באושר לבעלה שאינו חובש כיפה. הזוג החל את מסעו לשלום בית בליוויו של הרב קיהן. הרב קיהן הציג דילמות מורכבות שהופנו אליו ע"י הזוג וכיצד הנחה אותם לנהוג, כאשר לנגד עיניו היתה מצד אחד ההלכה ומצד שני ההבנה שהזוג נמצא בתהליך לעבר בנייה מחדש של האמון ההדדי. הרב קיהן הדגיש "השתמשתי בכלי גישור והקשבה אמפתית שלמדתי בהכשרה של מרכז ברקאי על מנת לתמוך בזוג. לעתים יש הקלות הלכתיות, בגבולות ההלכה, לזוג שנמצא בפער אמוני. חשוב לזכור שהזוג נמצא בתהליך של בניית אמון. לאחר חזרת הכבוד והאמון ביניהם יוכלו בני הזוג לענות יותר בקלות האחד על הצרכים של השני".

למחרת הוצג בפני הרבנים כלי לניהול 'שיח צרכים זוגי' המשמש אותם בתהליך הייעוץ לזוגות עם פערים באמונה. הרבנים ונשותיהם תרגלו את שיח הצרכים על הפער הקיים בביתם פער הנובע מהקונפליקט בין הצרכים בבית מול השליחות בקהילה.

הרב יוני לביא רב קהילת ברקאי בפתח תקווה מסכם: "משבת כזו חוזרים עם הרבה כוח ומרץ להמשך העשייה ומצוידים בכלים חדשים. גם המפגש עם הרבנים בין לבין היה מאוד משמעותי ופורה"

ראש ארגון רבני ברקאי, הרב דוד פיין מדגיש: "יש חשיבות גדולה מאוד לשבתות כאלו המאפשרים לרבני קהילות ונשותיהם להיות זמן איכות ביחד ולשוחח על תפקידם כמנהלים של קהילה, כתומכים ומלווים רוחניים של חברי הקהילה. אנו כעמותה עושים כמיטב יכולתנו לחזק את כוחם של רבני הקהילות ודרכם לחזק את החוסן של הקהילות התורניות בישראל". 

Listening to People - Podcast
מחשבות של רב קהילה מלוד על הפרעות שקרו בעיר

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו