ברקאי מפיצה את האור חורף ה'תשפ"ג

מרכז ברקאי מאחל לכל העם היהודי חנוכה שמח!


הרב שלום מילר, ז"ל

יומיים לפני יום הכיפורים ספגה משפחת ברקאי אבדה גדולה עם פטירתו של הרב שלום מילר, רב קהילת 'אורו של אדם' ביישוב אדם-גבע בנימין, הממוקם דקות נסיעה ספורות מירושלים.

הרב מילר עלה לארץ בשנת 2003 מפילדלפיה והיה בעיצומה של בניית קהילה דוברת אנגלית משגשגת באדם. 'אורו של אדם', הארגון שהוקם ונוהל על ידי הרב מילר, מעבר להיותו קהילת בית כנסת רגילה, הציע מגוון שלם של שירותים לעולים דוברי אנגלית אשר כלל סיוע בתהליך העלייה לארץ, סיוע בהשתלבותם והסתגלותם של העולים לחיים בישראל ומגוון של תוכניות חברתיות.

הרב מילר היה רב מעורר השראה. תמיד היה לו חיוך על הפנים והיה מלא שמחה. הוא היה אדם שתמיד יעשה הכל עבור חבר קהילה או כל אחד אחר לצורך העניין. לא תמיד קל לעולה להצליח כרב קהילה בישראל. אבל הרב מילר הצטיין כרב הקהילה שלו. בברקאי תמיד הביע עניין ללמוד יותר כדי שיוכל להיות רב טוב יותר והוא היווה מודל לחיקוי ודוגמה לחבריו תלמידים/רבנים בתכנית. לזכרו תוקדש המהדורה הבאה של הספר 'הרבנות והקהילה בזמנים משתנים' של מרכז ברקאי מהדורה המפורסמת אחת לשנתיים ותכלול מאמר מקורי של הרב מילר.

 Rabbi Shalom Miller ZL


הכשרת רבני קהילות וישובים מחזור ו'

השבוע הסתיימה יחידת הלימוד בנושא 'הנהגת קהילה' אשר כללה  8 מפגשים סדנתיים של 3 שעות לימוד כל אחד.
במהלך הלימוד פיתחו הרבנים חזון מיטבי עבור הקהילות שלהם והכינו תוכניות פעולה להגשמת החזון. הלימוד כלל מגוון רחב של כלי ניהול כגון, ניתוח הקהילה לפי מודל SWOT, כתיבת יעדים לפי מודל SMART ובניית תוכנית פעולה לפי מודל Baby Steps ועוד.
בשנה הקרובה יציגו הרבנים את התקדמותם בתוכנית הפעולה ויעזרו בעמיתיהם במהלך לימוד עמיתים למצוא פתרונות ולהתגבר על אתגרים בהם יתקלו בדרך.
יחידת הלימוד הבאה תתמקד בפיתוח מיומנויות נאום בפני קהל, כיצד להפוך כל הרצאה למרתקת ומועילה לקהל השומעים.

SMART


הכשרת נשות הרבנים

במסגרת תוכנית ההכשרה של נשות הרבנים נפגשו השבוע נשות הרבנים לסדנה חשובה בנושא 'הציפיות שלי מעצמי בתפקיד אשת הרב'. 

בחלק השני של הסדנה, אירח מרכז ברקאי את הרבנית נחמה אריאל, שנכדתה היא אשת רב המשתתפת בהכשרה. הרבנית אריאל ריתקה את הנשים בסיפוריה על חוויותיה כאשת רב גדול בישראל. סיפורים על נתינה, וחסד, על אהבת ישראל והירתמות לטובת עם ישראל. חיים שיש בהם רמות קושי מאוד גבוהות מצד אחד אבל המון תחושת שליחות ואמונה מהצד השני.

את חוויותיה תיבלה הרבנית בהרבה הומור ובהרבה תובנות מעשיות לנשים היקרות.

אחת מנשות הרבנים אמרה בסיום השיחה "חיים של אשת רב קהילה הם מאוד תובעניים, לפעמים אני צריכה לשמוע ממישהי שאני מאוד מעריכה אותה, כמו הרבנית אריאל, שהמחירים שאני משלמת חשובים ומשמעותיים לעם ישראל. זה נותן לי כוח להמשיך"

 Rabbaniot


מהדורה רביעית של הרבנות והקהילה בזמנים משתנים

לאחרונה יצאה לאור המהדורה הרביעית של הספר "הרבנות והקהילה בזמנים משתנים" של מרכז ברקאי, המתפרסמת מדי שנתיים עם סיום מחזור.

כמו קודמיה, המהדורה כוללת מאמרים בנושאים המתמקדים ברבנות הקהילה ובקהילה עצמה. חלק מהמאמרים מתמקדים בטיפול בסוגיות הלכתיות, רגישות לעיתים, בקהילה בעוד חלקם מתמקדים יותר בפיתוח ובניהול מיטבי של קהילה.

להלן נושאים לדוגמה מהמאמרים בתוך הכרך: הבאת ילדים לבית הכנסת, התייחסות להערכה שקיבל רב מבית הכנסת שלו, סבלנות בעולמו של רב, היחס האישי שיש לרב עם בני עדתו, הדרכה רוחנית לבני משפחתו. בית אבל, הלכת חפצים שהושארו בבית הכנסת ובמקומות ציבוריים נוספים ועוד.

הכרך מוקדש לזכרו של דניאל קארש, עולה מטוסקון אריזונה, ציוני חריף, יהודי טוב וחבר מיוחד ותומך ברקאי שחסר לנו מאוד. להזמנת הספר אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו בכתובת office@israelrabbis.org

 THE BOOK 2
 

יום המשפחה – חנוכה ה'תשפ"ג

לכבוד חנוכה ברקאי מארגן אירוע לרבני קהילות ברקאי ומשפחותיהם שיתקיים ביום השמיני של חנוכה בקיבוץ חפץ חיים. היום יכלול פעילויות מהנות לילדים וסדנאות בנושאי זוגיות וייעוץ נישואין בהדרכת הרב אלישע ורחל ינון, הידועים בעבודתם בתחום הייעוץ הזוגי.

מטרות היום הן: 1) להפגיש את בוגרי ברקאי כדי להעמיק את הקשר ביניהם, 2) להראות את הערכתנו לעבודה שהם עושים בהפיכת ישראל למקום טוב יותר. רבים מהם מקבלים שכר נמוך מאוד, אם בכלל, והם ראויים להכרה זו 3) להעמיק את הקשר שלהם לברקאי, ו-4) להמשיך ללמוד כדי לשרת טוב יותר את קהילותיהם.

יש כיום 120 זוגות רבנים בוגרים. אנו בברקאי מרגישים שחשוב שהבוגרים יראו את הקשר שלהם עם ברקאי כחיבור לחיים.

hanukah


הערכת אפקטיביות תוכנית ההכשרה של ברקאי

מרכז ברקאי החל השנה את שנתו ה-11 להכשרת רבני קהילה וישובים. ומצאנו בהנהלת ברקאי שזה הזמן המתאים לעשות הערכה מקצועית של אפקטיביות תכנית ההכשרה. המטרה היא להעריך את ההשפעה שיש להכשרה על הרבנים וגם על הקהילות שהם משרתים. לאחר חיפוש מקיף נבחר מכון 'צופנת לייעוץ, פיתוח ומחקר ארגוני' לבצע את המחקר. המכון יבצע הערכה שיטתית, אובייקטיבית ושקופה של התכנית. ההערכה תסייע לברקאי לבחון באיזה אופן ובאיזו מידה הפעולות המתבצעות אכן משיגות את התוצאות הרצויות ביחס לקהלי היעד המיועדים. ההערכה תשמש ללמידה פנימית ושיפור תהליכים, קבלת החלטות מבוססות נתונים ודיווח לתורמים. אנו מצפים לדווח על התוצאות כאשר ההערכה תושלם.

תורמים למרכז ברקאי לקראת סוף שנת המס
למה לא שלחנו את הניוזלטר הזה לפני ראש השנה?

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו