לכה דודי לקראת כלה. קבלת שבת מיוחדת תחת אש בציר פילדלפי 2004

nl2 ע"י הרב ערן דאום, רב קהילת השמשוני במודיעין

חודש אפריל. משכונות זייתון וח'אן יונס נורות פצצות מרגמה ורקטות קסאם על יישובי גוש קטיף ועוטף עזה. צה"ל נכנס בכוחות משוריינים לביצוע פעולות בשכונות בפאתי עזה. עיתונאים מתלווים אל הכוחות. ב11 במאי, בעת היציאה משכונת זייתון בפאתי עזה, מגלה הכח כי נגמ"ש ובו מחלקה מהפלחה"ן נעלם. הנגמ"ש הושמד בפיצוץ, ונגמ"ש נוסף נפגע קשות. ששה חיילי צה"ל נהרגו בפיצוץ ומחבלי הג'יהאד האיסלאמי התעללו בשרידי הגופות. כוחות סריקה וחילוץ יוצאים ממפקדת אוגדת עזה להשבת שרדיפי הגופות לקבר ישראל. על פי דרישה צה"לית ולחץ בינ"ל, המחבלים משיבים שרידי גופות ל'צלב האדום'.

למחרת, 12 במאי, נגמ"ש נוסף מדגם M-113 ובו חמישה חיילים נפגע מירי רקטת RPG-7. החיילים נהרגו, בעוד מבצע חילוץ הנגמ"ש הראשון עודנו מתנהל. כוחות צה"ל נוספים נכנסים לאזור פגיעת הנגמ"ש השני לפינוי הנפגעים. לקח הגופות הנלקחות בשבי על ידי המחבלים מופק מיידית ועל חיילי צה"ל הוטלה משימת קדש להשיב לקבר ישראל את שרידי גופות החיילים.

אני מוזעק טלפונית. עלי להתייצב באופן מיידי בפיקוד דרום. יחד עם חיילים סדירים מחטיבת גולני ומקורס מכ"ים, הגיעו כוחות של אנשי רבנות צבאית ומהיק"מ, יחידת הקבורה המטכ"לית לסריקות נרחבות באזור. אנשי ח"ק בהווה, יקרים מפז, וחסרי נסיון קרבי, מצאו את עצמם בבת אחת תחת אש, כשלצדם חיילים סדירים, שאומנו בכיבוש יעדים בשטח פתוח וגילוי פתאום שהם בעיצומה של מלחמה, מחפשים אחר חברים ושכנים ליחידותיהם.

הסריקות התבצעו לאורך יום השישי, תוך ידיעה שיש חיילים שטרם זוהו. אני מבין שלא אשוב לקרוא את פרשת הבר מצווה שלי בבית. חבל להתקשר הביתה ולהלחיץ את המשפחה.

בארץ חלוקות הדעות ותמונות יגיעו לעיתונים. חיילים כורעים על ברכיהם בחיפוש אחר חיילי צה"ל. אות ומופת לערכיות חיילי צה"ל ומחויבותו לחייליו, או סיכון מיותר.

עבורנו לא היתה זו שאלה אלא תחושה של העלות גדולה. הרעש הכבד מסביב, ושריקות כדורים לא אפשרו דבר פרט לתפילה להצלחת המשימה ושיבה בשלום.

השמש עמדה כבר בראש האילנות והשבת הלכה ונכנסה לה. רעייתי ובננו הבכור, אז, ידעו כי אני בפיקוד דרום, בטוח ומוגן וכי נשוב ונדבר אחרי השבת. קולות הירי מכל עבר, כשאנו רואים את החלונות והעמדות מהם מתבצע ירי.

טנקים ודחפורי D-9 מהווים חומה, המאפשרת לחיילים לבצע מלאכת קדש. עוד חייל בצוות מאבטח, אשר שהה בבית סמוך נהרג מפגיעת צלף. עוד כח יוצא למבצע חילוץ מהבית.

בקשר התפלמסות על קדושת השבת, ואנו עסוקים בקדושת חיילי צה"ל ובדאגה למשפחותיהם החרדות ומתמהמהות. שבת המלכה יורדת, ועמה גילויים של חיילי צה"ל. מסוק יורד כדי לקחת לזיהוי מהיר את המציאה. אחרון חיילי צה"ל מוטס לתל השומר, לזיהוי והכנה לקבורה.

קבלת שבת בלב, שירי שבת. עוד בלילה נשוב לשבת של התעלות בפיקוד, עם תפילה מעומק הלב ועליה לתורה לתת שבח והודיה להי"ת שבחר בנו מכל העמים. ונתן לנו את תורתו ואת השבת, ואת ארץ ישראל ומדינת ישראל ואת צבא ההגנה לישראל.

בעקבות תקריות ציר פילדלפי צה"ל ביצע את מבצע 'קשת בענן' ברפיח לפגיעה בתשתיות הטרור. הוקמה גם אנדרטה לחללי אסון הנגמ"ש השני ובהם צוות המנהרות של אבירי הפלדה.

.

על עמיחי מרחביה ז"ל
יום עיון בנושא גירושין

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו