למה לא שלחנו את הניוזלטר הזה לפני ראש השנה?

חגי תשרי הם חגים רבי עוצמה, רגעים גדולים בלוח השנה היהודי בהם הרבה יותר קל לקבל החלטה להשתנות כדי להיות אנשים טובים יותר. ואכן, לעתים קרובות אנו מקבלים בתקופה זו החלטות גורפות המחייבות שינויים גדולים. אולם, לא פעם ההחלטות האלו הן לא באמת ברות השגה.
לרוב, השינוי מתרחש ברגעים הקטנים יותר של החיים, בעיצומה של השגרה. כדי לבצע שינויים גדולים אנו נדרשים להתחיל בשינויים קטנים בחיינו הרגילים. מכאן שלא החגים הנוראים דורשים ברכה מיוחדת אלא דווקא ימים אלו שלאחר החגים, בהם נעשית העבודה האמיתית.
אז קל להגיד שנה טובה לפני ראש השנה אבל ברכה זו אפילו יותר משמעותי לאחל עכשיו כשצריך הרבה יותר סייעתא דשמיא ליישם את ההחלטות שקיבלנו. ולכן, ברצוננו לאחל לכם שנה טובה - שנה של שינוי אמיתי ומשמעותי ושנה שבה אנחנו רואים את כל ההחלטות הנעלות שלנו מושגות.

כמו כן, אנו מעוניינים לשתף אתכם בכאבנו הגדול בשל מותו הטרגי של אחד מרבנינו, הרב שלום צבי מילר. הרב מילר היה רב מוכשר שלקח על עצמו אתגר מונומנטלי - ליצור קהילה אנגלית בת קיימא ותוססת בהתנחלות אדם. הוא היה נשמה יקרה, תמיד עם חיוך ותמיד מעוניין ללמוד משהו חדש. הוא יחסר לנו מאוד. אנו מאחלים תנחומים לאשתו בתיה ולילדיו הנפלאים. יהי זכרו ברוך.

פתיחת מחזור הכשרה חדש – מחזור ו

בחודש אלול פתחנו את מחזור ההכשרה השישי להכשרת רבני ישובים וקהילות ונשותיהם.
הרבנים נפגשו עם הרב הראשי לישראל הרה"ג דוד לאו, הרה"ג יעקב אריאל שליט"א והרה"ג יוסף צבי רימון ושמעו על חשיבות מוסד רבנות הקהילה בכלל ובחגי תשרי בפרט. הרבנים למדו על שמיטת כספים ופרוזבול, על ארבעת המינים ושופרות באופן המותאם לתפקידם כראשי רבנים וקהילות.
בנוסף, דנו הרבנים על דרכים למנף את חגי תשרי לקרב לבבות של רחוקים ומתרחקים ולעודד את הקשר ליהדות.

group picture

נשות הרבנים

במפגש הראשון של נשות הרבנים פגשו הנשים את חני מוסקוביץ, אשת רב מחב"ד חרקוב אשר באוקראינה. חני שיתפה מניסיונה כרבנית קהילה ושוחחה על נושא השליחות כדרך חיים. בסיפורה על המסע המסוכן והמורכב עם ילדיה הקטנים במינוס 10 מעלות מאזור הקרבות לעבר הגבול, מסע שהיה רצוף בהשגחה גלויה וניסים מרובים, לא נותרה עין אחת יבשה. אחת מנשות הרבנים מסכמת "סיפור שליחותה של חני נותן לי השראה וכוחות לחזק את עבודת השליחות שלי בקהילה". ואחרת הוסיפה שמרגש לפגוש כל כך הרבה נשות רבנים ומחכה למפגשי הלימוד המשותף."

IMG 20220906 192703


הבוגרים

במהלך שנת הלימודים הקודמת נערך סקר צרכים מעמיק בנוגע להכשרות שרבני ישובים וקהילות בוגרי ברקאי מעוניינים לקבל על מנת לתת מענה מיטבי לקהילות שלהם. בהתאם לסקר שנערך תפתח השנה תוכנית הכשרה מעמיקה לרבנים בוגרי ברקאי בשני נושאים מרכזיים:

1. רכישת כלים יעילים ליעוץ זוגי לרבני קהילה
2. קדושת החיים – הלכה ואתיקה במצבי חולי מורכבים

שני נושאים אלו נכללים גם בהכשרה הבסיסית הדו שנתית אולם בהיקף יותר מצומצם. תוכנית הבוגרים תאפשר לרבנים המעוניינים בכך להעמיק בנושאים אלו.

120


טקס הענקת פרס ברקאי היוקרתי לשנת תשפ"ב

את שנת הלימודים תשפ"ב סיימנו עם טקס הענקת 'פרס ברקאי' היוקרתי לשנת תשפ"ב בנוכחות הרב יוסף צבי רימון והרב דוד חי הכהן. 
מספר רב של המלצות ראויות ומרגשות הגיעו לוועדת הפרס של ארגון רבני ברקאי והבחירה ביניהן היתה קשה.

פרס על מפעל חיים לרב קהילה

רב הקהילה שזכה בפרס על מפעל חיים הוא הרב יונה שמעון משולם הכהן פודור רב בית הכנסת בית יהודה בשכונת בית וגן בירושלים. הרב פודור הוא רב הקהילה חצי יובל שנים
ומהווה דמות מאחדת, מעודדת ומחזקת לכל חברי הקהילה.

RAFI2045

 קהילה למופת 

הקהילה שזכתה בפרס קהילה למופת היא 'קהילת רמת אשכול' בלוד תחת הנהגתם של הרב איתמר ואיילת בן יעקוב מרבני ברקאי. קהילה זו מתמקדת בהוספת אור וטוב, בתורה בחסד ובעזרה הדדית. הקהילה מקיימת חיבורים שוטפים עם וותיקי השכונה, עולים חדשים וותיקים. ובוחרת לגדול ולצמוח יחד עם אחים יקרים המתמודדים עם אתגרים רבים בשכונה מעורבת.

RAFI2168

גבאי למופת

השנה שני גבאים הגיעו בניקוד זהה לראש הטבלה ולכן הוענק הפרס לשני גבאים:
הגבאי יהונתן נדב מקיבוץ נען על פועלו לקרב את היהדות לחברי הקיבוץ בדרכי נעם, על מסירות אין קץ והשקעת זמן ומשאבים אישיים בהקמה ובארגון בית הכנסת. על השריית אווירה של שלום ואחווה ודאגה לחלוקה צודקת של המצוות בבית הכנסת. על ייסוד שיעורי בר מצווה לילדים ופעילות בגני הילדים ומיוחד על עשותו כל אלה בנועם, בכבוד ובמאור פנים.

RAFI2221

והגבאי שלום אטיה מקהילת אורות התורה בבת ים על השקעתו בבניית בית הכנסת בפועל ממש ועל ניהולו על כל צרכיו המגוונים. על מסירות אין קץ בשמירה על הסדר, הניקיון וביטחון בית הכנסת. על פועלו בסידור והכנת בית הכנסת בחגים, מתוך דאגה שכל אחד מהמתפללים יוכל לקיים את מצוות החג. על מאור הפנים והדאגה לאורחים בבית הכנסת. ובמיוחד על עשותו כל אלה במסירות נפש ללא שום רצון או בקשה לקבלת תמורה.

RAFI2316

לנו במרכז ברקאי חשוב שרבני קהילות, גבאים וקהילות למופת ידעו שעבודתם חשובה ומוערכת. אנחנו רואים את ההשקעה שלהם ורוצים להגיד להם תודה. ארץ ישראל היא מקום טוב יותר בזכותם. זאת המטרה שלנו בארגון ברקאי להפוך את הקהילות למקומות יותר אכפתיים, יותר תומכים ויותר טובים.


סיום הכשרה מחזור ה

בסוף חודש יוני נערך טקס סיום הכשרת רבני קהילות ברקאי בנוכחות הרב יוסף צבי רימון והרב דוד חי הכהן. שנתיים של לימוד אינטנסיבי הגיעו לסיומם. ובוגרי ההכשרה מצטרפים לקהילת רבני ברקאי הזוכה להמשך לימוד, צמיחה והעמקה בנושאים חשובים ומהותיים לאורך השנה.

RAFI2611

ברקאי מפיצה את האור חורף ה'תשפ"ג
Listening to People - Podcast

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו