אתגרים והזדמנויות בזקנה בקהילה - כנס בהדסה

אתגרים והזדמנויות בזקנה בקהילה

ביום שני ו' באדר קיים מרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות כנס גדול לרבני קהילות וישובים בשיתוף עם המרכז הרפואי הדסה, עמותת עמדא לדמנציה ו'בשיבה בריאה' בנושא אתגרים והזדמנויות בזקנה בקהילה.

ככנס דיברו הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו והרב יוסף צבי רימון שליט"א על חשיבות המשך השילוב של הזקנים בקהילה ומתן מקום בעל משמעות וערך.

הרב דוד לאו      הרב יוסף צבי רימון

 

לאה גולדברגר מעמותת עמדא לדמנציה הדגישה את חשיבות התמיכה של הקהילה בחבר קהילה שחלה בדמנציה ובמשפחה כולה החווה קושי משמעותי בטיפול בהורה הדמנטי.

 לאה_גולדברגר_עמותת_עמדא.jpg

יוסי היימן מנכ"ל ג'וינט אשל דיבר על האתגר הניצב בפני מדינת ישראל עם הגידול המשמעותי בתוחלת החיים. אתגר זה מחייב לבנות תכנית פעולה אפקטיבית ומדידה ברמה לאומית אשר תוביל לעלייה בתוחלת החיים הבריאים לצד העלייה בתוחלת החיים בכלל. יש להתאים את השירותים הציבוריים כך שיפעלו למנוע ולדחוק את שלב התלות וכמובן להוביל לשינוי התנהגות בקרב האוכלוסייה לאורח חיים בריא, תוך שמירה על תפקוד ומעורבות בחברה. אין ספק שקהילות דתיות בעלות מנהיגות תורנית תומכת הן נכס משמעותי ליצירת השינוי ברמה הלאומית.

יוסי היימן אשל גוינט 2

 

דר. יקיר קאופמן דיבר על החשיבות לפעול בשלבים שלפני הופעת מחלת הדמנציה. יש להתמקד בהפחתת גורמי הסיכון של דמנציה. 50 אחוז מכלל הגורמים שמשפיעים על הבריאות שלנו הן התנהגויות בריאות, האופן בו אנו מנהלים את אורח החיים שלנו כמו לדוגמה, תעסוקה, תזונה, פעילות גופנית ועוד. השאלה האם נגיע לגיל זקנה בבריאות טובה תלויה בעיקר בנו. המטרה להפחית את גורמי הסיכון ולהפוך אותם לגורמי הגנה. בין מרכיבי הסיכון המשמעותיים ניתן למצוא את הבדידות, חוסר משמעות ודיכאון וכאן נכנסת הקהילה כגורם המאפשר מניעה ודחיקת שלב התלות. מעורבות משמעותית בקהילה יכולה לסייע למניעת התדרדרות קוגניטיבית. המטרה לעודד תעסוקה אקטיבית שכוללת קבלת אחריות על פעילות ספציפית של נתינה.

דר_יקיר_קאופמן_ערוך.jpg

 

פרופ' בן חור דיבר על תהליכי הזקנה הטבעיים למול התהליכים המוגדרים כמחלה. המח משפיע רבות על המחשבות, הרגשות וההתנהגות שלנו. חולי במוח יכול לבוא לידי ביטוי בהתנהגות לא לקויה. לדוגמה, אם בתקופה האחרונה חבר הקהילה הזקן החל להתנהג באופן שאינו תואם את הנורמות המקובלות ובאופן השונה מהתנהגותו בעבר, כנראה שלא מדובר פה בהתפתחות של הפרעה אישיותית אלא בהתדרדרות בתפקוד המוחי.

פרופסור_תמיר_בן_חור.jpg

 

הרב סובול ראש בית המדרש של מרכז ברקאי מסכם "שמדינת ישראל ניצבת בפני אתגר לאומי ואנו רואים ברבני הקהילות מרכיב משמעותי ביכולת להוביל לשינוי לשם הגדלת תוחלת החיים הבריאה והאיכותית של הזקנים במדינה."

שו"ת באינטרנט יתרונות וחסרונות - הרב אבי הלוי לוין
תורמים למרכז ברקאי לקראת סוף שנת המס

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו