מרכז לו פל להכשרת רבנים לתמיכה רוחנית

nl barkai chaplaincyלאחר 80 שעות של לימוד בנושא ליווי רוחני, רבני ברקאי התחילו בעבודה מעשית שנעשית הן בקהילות בהם הרבנים מכהנים והן בבתי חולים ובמרכזים לקשישים ברחבי הארץ. מצורף תיאור של הרב רועי לוי מקדימה, שמתאר מקרה מתוך העבודה המעשית שלו: 

מנשה הוא אדם מבוגר שעבר את גיל ה–90, צלול בשכלו, בעל חוש הומור בריא ומעורה מאוד בכל הקורה סביבו. הוא פעיל, עצמאי, ומגיע בשבתות לביה"כ, איפה שהוא משמש כחזן ועולה לתורה ככולם. 

בתקופה האחרונה החל מנשה לחוש חולשה בכל גופו , נאלץ לעצור מידי פעם למנוחה , ומדרגות הפכו למכשול שלא תמיד ניתן להתגבר עליולפני כמה שבועות אושפז מנשה במחלקה פנימית לאחר שחש ברע ובעקבות כך החלטתי להגיע אליו לביקור. 

אין ספק – הוא שמח לראות אותי, והשיחה התגלגלה לה במשך כחצי שעה. הוא תיאר לי את היום בו אושפז, וסיפר שאחד הדברים הקשים לו היה השלב בו סיפרו לו שהוא הגיב בכעס לכל הסובבים אותו שרצו לטפל בו – התנהגות שאינה אופיינית לו ושהוא כלל לא זוכר. 

השיחה איתו סבבה בעיקר סביב התחושות שלו לגבי העניין הזה. שאלותי – שכוונו לבירור תחושותיו – העלו שהוא מרגיש חוסר יציבות, חוסר ביטחון ושליטה עצמית לאור מה שסופר לו על עצמו, רגשות מובנות מאוד לאור העובדה שמדובר באדם שבדרך כלל צלול ועצמאי. 

רוב השיחה לוותה בהקשבה מצידי, ובניסיון לתת במה לתחושותיו ע"י שאלות מכוונות. במהלך השיחה השתדלתי להאיר עובדות שיש בכוחן לתרום לשיפור מצב הרוח, לתאר לו כמה הוא חסר בביה"כ ושלומו חשוב לשאר חברי הקהילה. כמובן – גם דאגתי שידע שמתפללים לרפואתו ויעשו לו "מי שבירך" בשבת הקרובה. 

לקראת סוף הביקור, היה ניכר שיפור במצב רוחו של מנשה. ממפגשים כאלה מתברר שכוחו של האדם בנוי על החוסן הנפשי שלו, לא פחות מאשר על הבריאות והיכולות הפיזיות. הידיעה שאתה חשוב לאחר, והיכולת לבטא רגש בידיעה שמישהו מקשיב – הן חלק אינטגרלי ממרכיבי הטיפול וההתמודדות של כל אדם העובר תקופה מורכבת. אני מלא תודה לתוכנית ברקאי שנתנה לי את הכישורים והמיומנות לעזור לאנשים כמו מנשה בעיתי מצוקה.

התנהלות כלכלית נכונה
ערוץ 7: רב או יועץ נישואין?

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו